ماموپلاستی (کوچک کردن سایز سینه) چیست؟

ماموپلاستی چیست

برای زنان دارای سینه‌های بزرگ و سنگین، ‌جراحی کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهنده) یک راه ایمن و مؤثر برای کاهش اندازه‌ی سینه‌هاست.

اما ماموپلاستی چیست؟ این عمل جراحی به بهبود تصویر بدن و از بین بردن درد جسمی و ناراحتی، فرورفتگی شانه‌ها، تحریک پوست و حالت نامناسب بدن کمک خواهد کرد. جراحی کوچک کردن سینه معمولا در خانم‌هایی با پستان‌های بزرگ و سنگین انجام می‌شود که ناراحتی‌های قابل توجهی مثل درد گردن، درد بی حسی یا ضعیف شدن کمر که به دلیل وزن پستان‌ها می‌باشد را تجربه کرده اند. در طی این فرآیند پوست اضافی، چربی و بافت اضافی پستان برداشته می‌شود. یکی از مهم ترین معیارهای زیبایی و تناسب اندام در خانم ها، تناسب و زیبایی سینه هاست. به همین دلیل هم هست که امروزه در علم پزشکی و زیبایی، روش های متفاوتی به کار گرفته می شود تا خانم ها بتوانند سینه هایی زیباتر و خوش فرم تر داشته باشند. یکی از روش های معمول و پرکاربرد در زیبایی سینه ها، جراحی ماموپلاستی است. در این مطلب همراه ما باشید تا شما را به طور کامل با جراحی ماموپلاستی آشنا کنیم.

عمل ماموپلاستی چیست؟

به طور کلی می توان گفت که ماموپلاستی نوعی از جراحی ترمیمی سینه است که معمولا برای سینه های خیلی بزرگ و یا افتاده مورد استفاده قرار می گیرد. به همین دلیل هم خانم هایی که سینه های خیلی بزرگ و یا افتاده ای دارند، جراحی ماموپلاستی را برای برطرف کردن مشکلات خود انتخاب می کنند. طبیعی است که با انجام جراحی ماموپلاستی، مشکلات ناشی از بزرگی سینه ها همچون درد در ناحیه گردن و کتف برطرف می شود. به خاطر داشته باشید که بزرگی بیش از اندازه سینه ها در برخی از شرایط حتی می تواند در ایجاد دیسک در مهره های گردن نیز موثر باشد. به همین دلیل هم می توان انجام جراحی ماموپلاستی را یکی از هوشمندانه ترین انتخاب ها برای درمان چنین معضلاتی دانست.
این جراحی روش های مختلفی دارد که هم برای کوچک کردن و هم برای برطرف کردن افتادگی سینه ها به کار گرفته می شوند. انتخاب نوع جراحی ماموپلاستی با توجه به معاینات جراح و تشخیص او صورت خواهد گرفت. در این جراحی برش هایی در اطراف هاله یا همان نوک سینه ایجاد می شود و سپس چربی های اضافی خارج می گردند و فرم دهی سینه را نیز به وجود می آورند. فرم و سایز سینه با توجه به خواست خود بیمار و همین طور تجویز پزشک انتخاب خواهد شد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که در کنار کوچک کردن سایز سینه، عوامل دیگری همچون قرینه سازی، رفع افتادگی سینه و… همه و همه را می توان زیر مجموعه عمل جراحی ماموپلاستی دانست.

 

نمونه کار ماموپلاستی

تجربه عمل ماموپلاستی

بسیاری از مراجعین عزیزی که برای درمان مشکلات سینه به روش های مختلف عمل جراحی ماموپلاستی روی آورده بودند، بعد از عمل ماموپلاستی، خبر از بر طرف شدن مشکلات قبلی حاصل از بزرگی و سنگینی سینه های خود دادند. مشکلاتی از قبیل درد ناحیه گردن، کمر، افتادگی سینه، مشکلات زیبایی و فرم سینه ها و …
گاها این افراد بعد از عمل ماموپلاستی دچار مشکلات لمس در ناحیه سینه شده اند که ب توجه به نکاتی که متخصص جراحی به آنها گوشزد میکند که قبل و بعد از عمل انجام دهند این عوارض به حداقل خواهد رسید.

برش های جراحی ماموپلاستی

در حالت معمول در جراحی ماموپلاستی سه برش بر روی سینه انجام میگیرد و سپس برای کوچک و یا بزرگ تر کردن آن اقدام می شود. یک برش دور هاله نوک سینه داده می شود و برش دوم به صورت مستقیم و عمودی از دور هاله به پایین تا خط زیر سینه داده می شود. نهایتا برش سوم روی خط زیرسینه صورت میگیرد.

 

انواع ماموپلاستی چیست؟

معمولا زمانی حرف از عمل ماموپلاستی می شود، کوچک کردن آن منظور است. اما در حالت کلی ماموپلاستی به معنای “عمل زیبایی سینه” است که دو نوع مختلف دارد:

  • ماموپلاستی کاهشی (کاهنده): در ماموپلاستی کاهشی (breast reduction) هدف کوچک کردن سایز کلی سینه است که احتمالا با لیفت سینه همراه می باشد. زنانی که به علت سنگینی زیاد و افتادگی سینه دچار گردن درد، کمر درد، بی حسی و ضعف می شود، بهترین کاندید برای این عمل به حساب می آیند. این عمل ماموپلاستی ممکن است باعث اختلال در لمس سینه و البته فرایند شیردهی شود برای همین بهتر است برای این عمل نزد بهترین مختصص عمل ماموپلاستی مراجعه کنید تا بهترین نتیجه را دریافت نمائید.
  • ماموپلاستی افزایشی (افزاینده): این نوع عمل جراحی، برای افزایش حجم سینه و بهبود وضعیت ظاهری از جمله خطوط سینه صورت میگیرد. افراد به دلایل مختلفی به سراغ ماموپلاستی افزایشی (Augmentation-Mammoplasty) می روند مانند عدم تقارن سایز سینه ها، تغییر ظاهر بعد از بارداری و کوچک بودن سینه. این افراد می توانند با استفاده از پروتز سینه که ممکن است بر روی عضله سینه و یا زیر آن قرار بگیرد، به سایز دلخواه خود برسند.
    جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد میکنیم مطلب هزینه پروتز سینه را مطالعه کنید.

عوارض ماموپلاستی

مزایای ماموپلاستی

همان طور که گفته شد ماموپلاستی مزایای بسیاری دارد که از میان آنها می توان به سفت شدن، کشیدگی و همین طور جوان سازی سینه ها اشاره کرد. طبیعتا تمامی این عوامل می توانند نمای بهتری از سینه ها را در زمان پوشیدن لباس ایحاد کنند. در کنار این موارد، ایجاد تقارن در سینه ها و همین طور حفظ تناسب آنها با بدن نیز از دیگر مزایای ماموپلاستی به شمار می آیند.
مسئله بعدی که باید به آن اشاره کنیم تسکین درد و ناراحتی های ناشی از وزن زیاد سینه هاست. همان طور که گفته شد وزن ناشی از سینه های بزرگ می تواند مشکلات بسیاری همچون درد گردن و کتف و یا دیسک گردن را نیز به دنبال داشته باشد.
داشتن سینه های خیلی بزرگ برای خانم ها محدودیت های حرکتی نیز ایجاد می کند، برای مثال بسیاری از خانم هایی که سینه های خیلی بزرگی دارند نمی توانند ورزش هایی همچون شنا را به راحتی پیش بگیرند. به همین دلیل نیز انجام جراحی ماموپلاستی می تواند در برطرف کردن چنین محدودیت هایی نیز موثر باشد. در نهایتِ تمامی این موارد، فرد می تواند بعد از جراحی ماموپلاستی خود، اعتماد به نفس به مراتب بیشتری پیدا کند.

مزایای ماموپلاستی چیست

عوارض ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی نیز مانند هر جراحی و روش درمانی دیگری می تواند عوارض مخصوص به خود را به دنبال داشته باشد. از جمله خطرات و عوارض احتمالی ماموپلاستی می توان به خطرات بیهوشی عمومی، خونریزی، عفونت، بی حسی در ناحیه سینه و همین طور آسیب رسیدن به بافت ها و ساختارهای عمقی بدن اشاره کرد.
در کنار اینها وجود حساسیت های دارویی و واکنش های احتمالی به دارو و یا عوامل بیهوشی را نیز می توان از دیگر عوارض احتمالی این جراحی دانست. یکی دیگر از عوارض ماموپلاستی هماتوم یا سروماست. این عارضه در واقع همان تجمع خون و یا مایعات به زیر پوست است که باید آنها را با کمک یک جراحی، استخراج کرد.
در نهایت نیز باید به این موضوع اشاره کنیم که در این جراحی حتی در درصدهای بسیاری پایینی، احتمال عدم تقارن در سینه ها وجود دارد. دکتر احمدرضا کسایی با برخورداری از امکانات و همین طور تجربه کافی در این زمینه با به انجام رساندن جراحی ماموپلاستی به صورت تخصصی، درصد این عوارض را برای شما به حداقل خواهند رساند.

مراحل جراحی ماموپلاستی چیست؟

جراحی ماموپلاستی یا همان عمل کوچک سازی سینه ها از مراحل مشخصی تشکیل می شود که در ادامه به بررسی هر کدام از آنها می پردازیم. پیش از هر چیز، بیمار باید تحت بیهوشی قرار بگیرد. به همین دلیل نیز انتخاب های مختلفی برای داروی بیهوشی وجود دارد که از داروهای تسکین وریدی گرفته تا بیهوشی های عمومی را شامل می شوند.

مرحله بعدی، برش بافت است. این مرحله، خود به سه مرحله متفاوت تقسیم بندی می شود. مرحله اول، ایجاد برش یک الگوی دایره ای در اطراف سینه است. نکته ای که در این مرحله اهمیت پیدا می کند این است که خطوط برش خورده در این مرحله می توانند به صورت خراش های دائمی باقی بمانند. بعد از این بخش، الگوی دیگری به صورت سوراخ کلید در اطراف سینه و به صورت عمود به پایین برش می خورد. سپس یک بافت الگو به صورت T نیز به صورت برعکس برش پیدا می کند. در اینجا سه مرحله برش بافت به پایان می رسد.
حالا نوبت به برداشتن بافت ها و تغییر موقعیت آنها می رسد. بعد از ساخت بافت، نوک سینه تغییر موقعیت می دهد. در زمانی که بافت سینه در حال کوچک شدن است، لایه زیرین آن برداشته می شود و سینه، با فرم جدید خود شکل پیدا می کند. نکته ای که در این مرحله وجود دارد آن است که گاهی برای سینه های بسیار بزرگ، امکان برش نوک سینه و انتقال آن به قسمت بالاتر نیز وجود دارد.
بعد از این مرحله به مرحله بستن بافت ها می رسیم. این بافت ها با قرارگیری در کنار هم می توانند سینه ها را کوچک تر نشان دهند. به همین دلیل نیز بخیه ها در زیر بافت های سینه قرار می گیرند. معمولا پزشکان با کمک چسب مخصوص جراحی، پوست را می بندند. باید بدانید که غالبا خط های روی بافت سینه همیشگی خواهند بود، اما به مرور زمان می توانند کمرنگ تر شوند.
لازم به ذکر است که جراحی ماموپلاستی از آن دست جراحی هایی است که به سرعت می توان نتایج آن را مشاهده کرد. تورم های ناشی از جراحی به مرور زمان بهبود پیدا می کنند و خطوط بافت ها نیز کم کم کاهش خواهند یافت.

برش ماموپلاستی

 

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

ماموپلاستی به عنوان یک جراحی، نیازمند مراقبت های بسیاری برای دوران نقاهت بعد از عمل است. اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که داشتن احساس سنگینی و یا سرگیجه بعد از جراحی کاملا طبیعی است و می توان آن را نشانه های داروی بیهوشی دانست. این حس معمولا تا 24 ساعت با بیمار همراه خواهد بود.
مسئله دیگر است است که شما می توانید بعد از جراحی با مشورت متخصص و جراح خود کم کم راه رفتن را آغاز کنید و با این کار، روند بهبودی را نیز سرعت ببخشید. دقت داشته باشید که در دوره نقاهت بعد از جراحی ماموپلاستی باید تمامی داروهایی که پزشک تجویز کرده را به صورت مرتب و در زمان مقرر خود مصرف نمایید.
در رابطه با رژیم غذایی بعد از جراحی می توان به مصرف مایعات اشاره کرد. سعی کنید که در این دوران مصرف سدیم در مواد غذایی خود را تا جای ممکن به حداقل برسانید. مصرف الکل و دخانیات نیز در دوران نقاهت بعد از ماموپلاستی به کلی ممنوع خواهد بود.
 نکته دیگری که باید در نظر بگیرید استفاده از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی است.  این سوتین ها به طور ویژه برای دوران بعد از جراحی سینه ساخته شده اند و استفاده از آنها نیز می تواند برای بهبود و تاثیرگذاری هر چه بیشتر جراحی شما بسیار مهم و تاثیرگذار باشد.
شما می توانید با گذشت دو روز بعد از جراحی خود حمام کنید. سعی کنید که جای زخم های ناشی از جراحی خود را خشک نگه دارید. اگر احساس خشکی در پوست، شما را اذیت کرد می توانید از کرم مرطوب کننده کمک بگیرید، فقط دقت داشته باشید که کرم شما نباید وارد زخم هایتان شود.