عدم تقارن سینه را چگونه رفع کنیم؟

عدم تقارن سینه در خانم ها

داشتن سینه های نامتقارن، علل خصوص در دوران رشد پستان در دوره نوجوانی، بسیار طبیعی و شایع است. ولی این متقارن نبودن سینه ها در آخر زمان رشد کامل سینه ها برطرف می شود. با این وجود 25 درصد از زنان کل زندگی خود را با عدم تقارن پستان می سپری می کنند، که این اتفاق نیز کاملا طبیعی است و لزوماً نشان دهنده یک بیماری زمینه ای نیست.

 در خانم هایی که این عدم تقارن سینه ها بسیار قابل توجه تر است، می تواند مربوط به ساختار و بافت های پستان باشد. اکثر توده های موجود در سینه زنان زیر 50 سال معمولاً خوش خیم هستند، اما هر توده در خانم های بالای 30 سال باید ارزیابی شود.

 

دکتر احمدرضا کسایی، جراح و متخصص لیپوماتیک و پیکرتراشی در تهران
جهت تعیین نوبت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید:
۰۹۹۱۲۸۲۶۱۶۶

 

علل عدم تقارن سینه در خانم ها

1- بلوغ

عدم تقارن در دوران رشد سینه در نوجوانی معمول است. به طور معمول، عدم تقارن پستان با رشد کامل سینه ها برطرف می شود، که به طور معمول در سن 18 سالگی اتفاق می افتد. درجه نهایی عدم تقارن پستان تا این زمان تعیین نمی شود.

2- کیست پستان

کیست پستان کیسه ای پر از مایع (مانند یک بالون کوچک) در داخل پستان است. کیست پستان در زنان شایع است. ممکن است کمی درد ایجاد کنند ، اما معمولاً خوش خیم هستند و سرطانی نیستند.

3- آسیب به سینه قبل از بلوغ

آسیب به بافت پستان قبل از رشد کامل آن می تواند منجر به عدم تقارن پستان شود. ضربه، عفونت یا اشعه به یک طرف قفسه سینه از آسیب های احتمالی است که ممکن است منجر به رشد نا متقارن پستان شود. همچنین عدم تقارن در دوره بلوغ طبیعی است معمولا رشد یکی از پستان ها ز‌ود تر شروع می شود و پستان مقابل تا دو سال بعد ممکن است شروع به رشد کند.

4- ستون فقرات منحنی

اسکولیوز بیماری است که در آن ستون فقرات بیش از حد معمول خم می شود، یا از جلو به عقب یا از راست به چپ. اسکولیوز شدید می تواند تنه را بچرخاند و نامتقارن بودن پستانها را حتی در اندازه یکسان نشان دهد. اسکولیوز معمولاً در دوره بلوغ ایجاد می شود.

5- عفونت پستان

آبسه پستان ، ماستیت یا عفونت بافت پستان به طور معمول به صورت یک توده قابل لمس، متورم در یک سینه همراه با درد، قرمزی و گرما ظاهر می شود. به طور معمول، آبسه پستان در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. مجاری شیر در پستان نیز می تواند آلوده شود. ماستیت معمولاً در خانم هایی که در دوران شیردهی هستند بروز می کند، اگرچه گاهی اوقات این وضعیت در زنانی که شیرده نیستند نیز ممکن است ایجاد شود.

6- ناهنجاری های اسکلتی

ممکن است سینه ها به دلیل ناهنجاری استخوان های ستون فقرات یا دنده ها نا متقارن به نظر برسند. ناهنجاری های دنده مانند شکستگی یا تغییر شکل ممکن است شکل دیواره قفسه سینه را تغییر داده و منجر به عدم تقارن شود.

7- توده بدخیم پستان یا سرطان پستان

گاهی توده های بدخیم بسیار یزرگ می شوند و باعث غیر قرینگی می شوند. در بسیاری از موارد نیز علائم مشابه ممکن است ایجاد شود، بنابراین مراجعه به یک متخصص جراحی سینه در مورد بررسی هر یک از این علائم مهم است.

8- ناهنجاری قفسه سینه

سندروم پولند که در این سندروم عضلات قفسه سینه تشکیل نمی شود و قوس دنده ها دچار ناهنجاری هستند. به همین دلیل یک طرف قفسه سینه، سینه اصلا رشد نمی کند و سمت مقابل رشد طبیعی خود را دارد. این سندروم می تواند به درجات مختلفی از عدم تشکیل پستان عدم تشکیل عضلات و یا همزمان با ناهنجاری ها استخوانی و اسکلتی باشد. بنابراین همه انواع اقسام این ناهنجاری ها می تواند سبب ایجاد غیرقرینگی در پستان ها شود. هایپوپلازی پستان که ممکن است یکی از پستان ها بخش تحتانی و زیرین آن تشکیل نشود.

 

درمان عدم تقارن سینه

روشهای رفع عدم تقارن سینه

رفع عدم تقارن سینه‌ها، بسته به اینکه دلیل این مشکل و میزان و شدت آن چقدر باشد، با روش‌های مختلف انجام خواهد شد. در گام نخست باید مطمئن شد که این مشکل ناشی از بیماری خاصی نباشد. به طور معمول در شصت تا هشتاد درصد از خانم‌ها، این عدم تقارن در سینه‌ها به‌طور طبیعی وجود دارد که میزان آن در هر شخص متفاوت است.

برای رفع عدم تقارن سینه‌ها می‌توان از روش‌های جراحی پلاستیک استفاده کرد. برای این کار نخست باید به پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق مشخص کند کدام سینه شما فرم طبیعی ندارد و دچار افتادگی یا عدم رشد کافی و مناسب است. بعد می‌توان یک یا هر دو سینه را جراحی کرد تا به اندازه مناسب برسند.

این کار با کمک روش‌هایی مانند لیفت سینه، عمل پروتز سینه و یا تزریق چربی به سینه  قابل انجام است. در شرایط خاص شاید حتی نیاز به کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی نیز باشد. اما اینکه کدام یک از این روش‌ها برای شما مناسب است بسته به تشخیص جراح دارد.

 

دکتر احمدرضا کسایی، جراح و متخصص لیپوماتیک و پیکرتراشی در تهران
جهت تعیین نوبت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید:
۰۹۹۱۲۸۲۶۱۶۶

 

کاندیدای مناسب قرینه سازی سینه

جراحی عدم تقارن سینه برای کسانی است که می خواهند سینه های خود را جوان کنند، برای کسانی که مایل به افزایش حجم هستند، برای کسانی که مایل به بهبود شکل سینه ها هستند، برای کسانی که مایل به اصلاح عدم تقارن سینه هستند، برای کسانی که به دنبال بازسازی سینه هستند و برای کسانی که سینه های نامتقارن دارند مناسب است.

نکات مهم قبل  قرینه سازی سینه

اگر عدم تقارن سینه ها برای شما آزار دهنده است، برای حل این مشکل باید با جراح سینه خود مشورت کنید. پزشک شما سینه ها را از نظر ناهنجاری معاینه می کند و هر دو پستان و ناحیه زیر بغل را لمس می کند تا از وجود یا عدم وجود توده اطمینان پیدا کند.

اگر توده جدیدی در سینه دارید و بیش از 30 سال سن دارید، پزشک انجام تصویربرداری را به شما توصیه می کند. ماموگرافی، ام آر آی پستان و سونوگرافی پستان همگی از اشکال رایج تصویربرداری از پستان هستند.

در این میان در صورت وجود عفونت در سینه پزشک برای برطرف کردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند.

در صورت نیاز و بسته به تشخیص پزشک ممکن است بیوپسی سینه انجام شود. در این روش یک قطعه کوچک از بافت برای تعیین علت بیماری از بدن خارج می شود.

اگر یک پزشک به عدم تقارن سینه ها به دلیل انحنای غیرطبیعی ستون فقرات مشکوک باشد، ممکن است برای بهبود ترازبندی ستون فقرات، مهاربندهای اصلاحی را پیشنهاد دهند.

 

قبل از قرینه سازی سینه

مشاوره برای جراحی عدم تقارن سینه اغلب به تعدادی ویزیت نیاز دارد و ممکن است شامل تعدادی مشاوره برای آزمایش و اندازه مناسب سینه بیمارباشد. اغلب گزینه ‌های مختلف و مزایا و معایب زیادی برای بحث در این مشاوره وجود دارد که بیمار و پزشک باید با یکدیگر سر آنها به توافق برسند. انتخاب ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا فرد باردار است یا اینکه مایل به شیر دادن در آینده هست یا خیر. نتایج می ‌تواند با گذشت زمان تغییر کند، به‌ویژه با بارداری یا کاهش وزن، و این احتمال وجود دارد که در طول زمان ناهمواری سینه‌ ها اجتناب‌ناپذیر باشد که پس از آن نیاز به عمل ‌های بیشتری دارد.

 

بهبودی بعد از قرینه سازی سینه

شما باید در دو هفته اول از انجام ورزش های شدید اجتناب کنید و باید تا چهار تا شیش هفته بعد از جراحی بزرگ کردن سینه به پوشیدن سوتین ادامه دهید. پس از یک هفته می توانید تمرینات سبک و دو تا سه هفته ورزش معمولی را از مجدد شروع کنید. شما باید بعد از دو هفته می توانید شنا کنید و برای کمک به بهبودی بیشتر سینه خود باید ماساژ دادن جای زخم را پس از بهبودی شروع کنید. بیشتر ممکن است هفته ها و ماه ها طول بکشد تا نتایج نهایی بزرگ شدن سینه شما آشکار شود و این غیرعادی نیست.

بهبودی پس از جراحی قرینه سازی سینه، بستگی به نوع جراحی دارد. شما پس از جراحی قرینه سازی سینه کمی احساس تورم و ناراحتی خواهید داشت که معمولاً نیاز به مسکن ضد درد دارد. بیماران بیشتر به دلیل بزرگ شدن سینه احساس فشار روی قفسه سینه خود می کنند و یا اگر ایمپلنت انجام داده اند، به دلیل اثر فشار در اطراف قسمت بیرونی ایمپلنت احساس ناراحتی دارند.

برای اطمینان از اینکه ریکاوری خوبی برای بزرگ کردن سینه دارید، باید یک سوتین ساپورت یا گن بپوشید و آن را در روز و شب حداقل به مدت چهار هفته استفاده کنید. باید زخم ها را برای هفته بعد خشک نگه دارید.

سخن پایانی

عدم تقارن سینه‌ها یک عارضه بسیار شایع است که معمولا باعث کاهش اعتماد به نفس بانوان می‌شود. زیرا عدم تقارن سینه‌ها تا حد زیادی بر زیبایی سینه‌ها تاثیرگذار است. در این حالت یکی از سینه‌ها بیشتر به سمت پایین می‌افتد یا ممکن است اندازه آن کوچک‌تر باشد. بسیاری از بانوان عدم تقارن سینه.ها را تجربه می‌کنند. به همین دلیل می‌توان گفت عدم تقارن سینه‌ها یک عارضه کاملاً طبیعی است که بسیاری از بانوان را درگیر خود می‌کند.

برای رفع عدم تقارن سینه‌ها از جراحی پلاستیک استفاده می‌شود. همچنین روش‌های مختلفی برای رفع عدم تقارن سینه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اینکه تا انتها مقاله با ما همراه بودید سپاس گذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *