5 دلیل ترمیم پروتز سینه

ترمیم پروتز سینه

شاید بعضی از کسانی که روی به انجام جراحی پروتز سینه آورده اند بعد از مدتی بر اثر دلایل متفاوت از جمله عوارض پس از پروتز سینه نیاز به ترمیم پروتز سینه داشته باشند. زمانی که بعد از پروتز سینه دچار مشکلات و عوارض ماندنی آن شده اید و یا پس از گذشت سال ها پروتز سینه تان ترکیده است و یا تقارن ندارند و غیره می توانید با عمل ترمیم پروتز سینه این گونه مشکلات ایجاد شده را بر طرف کنید. جراحی ترمیم پروتز سینه همچنین برای بانوانی که از سایز فعلی پروتزشان راضی نیستند می تواند برای تغییر و فرم مجدد، کمک کننده باشد. پس از جراحی پروتز سینه ممکن است بنا به دلایلی نیاز به ترمیم باشد که در این مقاله به ترمیم پروتز سینه است اشاره شده است.

 

دکتر احمدرضا کسایی، جراح و متخصص لیپوماتیک و پیکرتراشی در تهران
جهت تعیین نوبت و مشاوره رایگان با ما در تماس باشید:
۰۹۹۱۲۸۲۶۱۶۶

 

چه زمانی نیاز به ترمیم پروتز سینه داریم؟

معمولا بعد از گذشت 10 تا 15 سال پس از جایگذاری پروتز سینه در صورتی که دچار مشکلاتی مانند پاره شدگی، عدم تقارن، افتادگی و… شده باشید نیاز به عمل ترمیم پروتز سینه دارید. توصیه می شود که برای بررسی پروتز ها و عدم پیدایش مشکل خاصی هر چند وقت یکبار برای معاینه نزد پزشک خود بروید.

کسانی که که از پروتز سیلیکونی برای افزایش حجم سینه ها استفاده کرده اند بهتر است  تا 3 سال پس از انجام جراحی MRI  و تصویر برداری انجام دهند تا از سلامت کامل پروتز ها اطمینان حاصل نمایند.

در صورتی که هنگام معاینه مورد غیر عادی مشاهده شود در صورت صلاحدید پزشک می بایست عمل ترمیم پروتز سینه انجام شود. مد نظر داشته باشید، افرادی که از پروتز سالینی در عمل پروتز سینه استفاده کرده اند به راحتی در جلوی آینه می توانند سلامت پروتز سینه ی خود را بررسی کنند.

در صورت دیدن مورد مشکوکی به پزشک مراجعه کنند. در این مورد اگر ترشح غیر طبیعی از سینه های خود مشاهده کردید باید آن را جدی بگیرید و فورا به بهترین جراح پروتز سینه مراجعه نمایید.

خوشبختانه پروتز سالینی از جمله پروتز های بی خطری است که در صورت ترکیدن و نشت، عوارض جدی به دنبال ندارد اما در پیرو ترکیدن آن نیاز به ترمیم پروتز سینه پیدا خواهید کرد.

 

دلیل ترمیم پروتز سینه

دلایل ترمیم پروتز سینه

عمل ترمیم پروتز سینه با جراحی اولیه تفاوت اندکی دارد در ادامه به بعضی از دلایل انجام عمل پروتز سینه اشاره شده است:

1- پارگی پروتز سینه

یکی از دلایل اصلی ترمیم پروتز سینه پارگی پروتز سینه می باشد، در صورتی که ضربه وارد شده به سینه بسیار سنگین باشد احتمال پارگی پروتز سینه وجود دارد. برخی از افرادی که خواهان جراحی پروتز سینه هستند قبل از جراحی نگرانی هایی در رابطه با پارگی پروتز در سینه دارند، این نگرانی کاملا بی مورد می باشد زیرا احتمال بروز این عارضه بسیار نادر می باشد و همان طور که گفته شده با وارد شدن یک ضربه بسیار سنگین امکان بروز این عارضه وجود دارد.

2- پاره شدن پروتز سینه

در مواردی که فرد سایز پروتز سینه خود را از سایز معمول سینه بسیار بزرگتر انتخاب نماید احتمال بروز این عارضه بیشتر می شود، بنابرین توصیه می شود انتخاب سایز مناسب پروتز سینه را بر عهده جراح خود قرار دهید.

3- انقباض کپسول

یکی از دلایل اصلی ترمیم پروتز سینه تشکیل شدن کپسول در اطراف پروتز سینه می باشد، بعد از جراحی در اطراف پروتز سینه ممکن است یک لایه از بافت اسکار تشکیل شود در صورتی که بدن نسبت به پروتز قرار داده شده در سینه واکنش نشان دهد، ممکن است این لایه به مرور زمان بسیار ضخیم و منقبض شود و فرد دردی را احساس نماید و شکل و فرم نامناسبی ایجاد شود که در این حالت باید هرچه سریعتر پروتز از سینه خارج شود. در صورت بروز انقباض کپسول باید هرچه سریعتر ترمیم پروتز سینه صورت گیرد.

4- موج‌دار شدن یا ظاهر چین‌دار

این عارضه در بیماران لاغری که از پروتز سینه استفاده کرد و حجم زیادی در سینه خود ایجاد می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود. اصلاح این مشکل نیاز به ترمیم پروتز سینه دارد. البته باید گفت در ایجاد این مشکل پزشک سینه نیز نقش دارد. یک پزشک بامهارت محدوده مجاز اندازه پروتز را با توجه به ساختار فیزیکی بدن فرد تشخیص می‌دهد و چنین مشکلی رخ نمی‌دهد.

5- درخواست تغییر سایز پروتز

ممکن است بعد از جراحی فرد از فرم و سایز سینه خود رضایت کافی را نداشته باشد و خواهان افزایش سایز بیشتر سینه خود باشد در این حالت می توان با جراحی مجدد پروتز سینه و با انتخاب سایز بزرگتر پروتز، سایز و برجستگی سینه را بیشتر کرد . البته جراحی مجدد پروتز سینه باید بعد از بررسی های پزشک و با تایید پزشک صورت گیرد.

 

 

بعد از چه مدت نیاز به تعویض پروتز می باشد؟

در واقع هیچ محاسبه دقیقی برای مشخص کردن این مدت وجود ندارد. برندهای مختلف پروتز سینه و تکنولوژی‌های به‌کاررفته در نسل‌های مختلف پروتزها، باعث طولانی‌تر شدن این مدت زمان شده‌است. در آخرین نسل پروتزهای سینه که به پروتز دائمی سینه نیز شهرت یافته‌اند، حدود ۱۵ سال می‌توان، بدون تغییر شکل و فرم خودِ پروتز، آن‌را در بدن نگهداری نمود.

این نوع پروتزها در صورت پارگی و فشردگی، از لایه سیلیکونی اولیه به لایه دیگری منتقل می‌شوند و معمولاً تغییر فرم ندارند. پروتزهای سیلیکونی، به‌دلیل فشردگی بیشتر، سفت‌تر بوده و برای قراردادن آن در محل مورد نظر، نیاز به ایجاد بریدگی بیشتری است.

 

 

در طول جراحی ترمیم پروتز سینه چه اتفاقی می افتد؟

اگر هدف از ترمیم پروتز سینه تغییر سایز و فرم پروتز ها باشد، جراح با تغییر مکان پروتز ها و دستکاری فضای داخل سینه ها این امر را محیا می کند.  در صورتی که کپسول اطراف بافت سینه کشیده شده باشد، جراح ابتدا این کپسول را بر می دارد و سپس پروتز جدید را جای گذاری می کند.

هنگامی که افتادگی سینه از دلایل ترمیم پروتز سینه باشد، جراح برای برداشتن پوست اضافه، برش هایی افقی در راستا طول چین های طبیعی زیر سینه میزند.

همینطور بعضی از بانوانی که اقدام به ترمیم پروتز سینه می کنند خواهان لیفت و پروتز همزمان سینه هستند که در این راستا جراح، برش های جدید ایجاد می کند که جایگاه و میزان این برش ها وابسته به میزان لیفت و کشیدگی بیمار است.

مد نظر داشته باشید که این جراحی به صورت سرپایی و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و با توجه به عواملی مانند، دلیل انجام ترمیم پروتز سینه، تجربه جراح، نوع پروتز و دیگر اهداف، حدود یک تا سه ساعت طول می کشد.

 

 

دوره نقاهت جراحی ترمیم پروتز سینه

دوره نقاهت جراحی ترمیمی سینه به نسبت آسان تر از جراحی پروتز سینه می باشد. کاملا طبیعی است که سینه ها طی 2 تا 3 روز پس از جراحی ملتهب و متورم باشند.

در طول گذراندن دوره نقاهت باید از بالا نگه داشتن بازوها و یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود. فعالیت های سبک مانند پیاده روی به بهبود جریان خون و کاهش ورم کمک می کنند.

بیمار چند روز بعد از جراحی می تواند به محل کار خود برگردد. چیزی که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که بیمار تمام نکات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کند تا بهترین نتایج حاصل گردد.

 

 

سخن پایانی

پس از جراحی ترمیم پروتز سینه تا مدتی تورم خواهید داشت اما جای نگرانی نیست زیرا این ورم در طول 6 هفته به طور کامل از بین می رود. در نهایت احساس نرمی و طبیعی بودن سینه های خود را خواهید داشت. برای انجام جراحی پروتز سینه اولین نکته ای که باید در آن  دقت نمایید انتخاب جراح مناسب است در صورتی که در انتخاب جراح خود دقت نکنید بعد از جراحی ممکن است عوارضی پیش آید ونیاز به ترمیم پروتز سینه خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *