بوتاکس و کاربردهای آن

بوتاکس

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که با فلج کردن عضلات سبب می شود خطوط پوستی محو شود. بوتاکس از سم بوتولینوم نوع A ساخته شده که به صورت موقتی عضلات را فلج می کند.
عامل اصلی نمایان شدن چین و چروک‌های صورت، حرکت عضلات است. پس اگر آن‌ها را فلج کنیم، خطوط صورت هم از بین می رود.
تزریق بوتاکس به عنوان روشی ایمن و موثر برای از بین بردن خطوط ظریف و چین و چروک‌های صورت به کار می رود.

بهترین جراح پیکرتراشی در تهران | بهترین جراح لیپوماتیک در تهران

دکتر احمدرضا کسایی

جراح و متخصص لیپوماتیک و پیکرتراشی در تهران

بیش از 22 سال سابقه جراحی

تماس : ۰۹۹۱۲۵۰۲۹۸۸

مشاوره رایگان (واتساپ) تماس بگیرید اینستاگرام

بوتاکس چه کاربردی دارد؟

کاربردهای بوتاکس را می‌توان به دو دسته‌ی زیبایی و درمانی تقسیم کرد که در ادامه به آنها می پردازیم.
کاربردهای زیبایی بوتاکس:
• درمان چین و چروک‌های اطراف چشم‌ها
• محو کردن خط اخم
• رفع خطوط پیشانی
• از بین بردن چروک‌های گردن
• بالا بردن گوشه‌های لب
• بالا بردن نوک بینی

بوتاکس صورت:

بسیاری از افراد تزریق بوتاکس صورت را برای کاهش چین و چروک و خطوط ریز صورت خود استفاده می‌کنند.پزشک متخصص با تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های عضلانی همچون تنبلی چشم، کشیدگی چشم، میگرن، اسپاسم گردن، مثانه بیش فعال و فلج مغزی، بهبود بی اختیاری ادرار، کاهش عوارض عفونت های دستگاه ادراری و… به کار می رود.

 کاربردهای درمانی بوتاکس:
• کمک به درمان میگرن
• کمک به درمان پروستات
• کمک به کاهش درد مفاصل
• افتادگی پلک
• پریدن پلک یا پرش عضلات چشمی
• اسپاسم عضلات گردن
• مثانه‌ی پرکار یا بیش فعال
• تعریق بیش از حد

بوتاکس صورت

برخی از کاربرد های بوتاکس که قبلا یاد شد شامل:

– بالا بردن ابروها با بوتاکس:با تزریق بوتاکس به قسمت ابروها، عضله زیر ابرو سفت تر شده و موجب بالاتر رفتن ابروها می شود.
– تزریق بوتاکس اطراف چشم:بوتاکس با فلج کردن ماهیچه های کنار چشم، سبب می شود که چین و چروک های کنار چشم محو شود.
– تزریق بوتاکس در پیشانی:از مهم ترین موارد استفاده بوتاکس، تزریق در پیشانی است. زیرا پیشانی از نواحی است که چین و چروک بسیاری دارد و تزریق بوتاکس در این نواحی موجب از کار افتادن عضلات ماهیچه های پیشانی می شود.
تزریق بوتاکس زیر بغل:تزریق بوتاکس در ناحیه ی زیر بغل، کف دست و پا موجب از بین بردن تعریق زیاد در این نواحی می شود.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی توصیه نمی شود؟

• تزریق بوتاکس برای افراد کمتر از 18 سال و همچنین بالا‌تر از 75 سال
• کسانی که داروهای ضد انعقاد خون را مصرف می کنند.
• افرادی که مبتلا به بیماری MS، میاستنی گراویس، نفروپاتی و نارسایی کلیه هستند.
• افرادی که بیماری‌های قلبی و عروقی حاد دارند.
• خانم‌های باردار و شیرده
• افراد مبتلا به بیماری‌های عصبی یا عضلانی
• وجود تبخال در محل تزریق

 

نکات قبل از تزریق بوتاکس:

باید بدانید برای تزریق بوتاکس درست مانند بسیاری از عمل های جراحی دیگر نباید قبل از اقدام به تزریق از داروی خاصی استفاده کنید.

– به صورتی که باید یک هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف هرگونه داروی مسکن و ضدالتهاب به جز قرص استامینوفن و ویتامین E بپرهیزید.

– همچنین روزی كه قرار است بوتاكس تزريق شود، آرایش نکنید.

– در صورتی که بیماری خاصی دارید، حتما با پزشک معالج تان مشورت کنید.

 

مراقبت های لازم بعد از تزریق بوتاکس:

بعد از تزریق بوتاکس تا 5 ساعت بعد از انجام کارهای ذیل خودداری کنید.
• آب زدن به محل تزریق بوتاکس
• آرایش کردن صورت
• سر خم کردن
• دراز کشیدن و خوابیدن
• خاراندن محل تزریق بوتاکس
• ماساژ پیشانی و دور چشم
• عینک آفتابی زدن
• عدم مصرف سیگار و کافئین
• تا سه روز از کارهای سنگین و فعالیت های ورزشی دوری کنید.
• در صورت التهاب و کبودی یخ را در محل تزریق قرار دهید.
• در صورت سردرد استامینوفن ساده استفاده کنید.
• به مدت سه شب بالشت بلند زیر سر خود قرار گیرد.

بهترین زمان تزریق بوتاکس؟

بهترین زمان تزریق بوتاکس قبل از ایجاد چین‌ و‌ چروک است زیرا در افراد جوان تاثیر گذاری بوتاکس بهتر است.اما در سنین بالا به‌ دلیل کوچک شدن عضلات و افتادگی پوست تزریق بوتاکس تاثیرگذاری چندانی ندارد.

تزریق بوتاکس چه عوارضی دارد؟

عوارض عمومی بوتاکس شامل موارد زیر است.
• درد در ناحیه تزریق
• کبودی ناحیه در صورتی که پزشک تخصص کافی نداشته باشد.
• سردرد و حالت تهوع
• قرمزی و تورم ناحیه

عوارض بوتاکس در محل تزریق

– با تزریق بوتاکس در ناحیه ی پیشانی و اطراف چشم ممکن است عوارضی چون: افتادگی پلک، شل شدن پلک پایین، ریزش اشک، دوبینی،‌ ضعف عضلات چشم، افتادگی ابروها و کاهش قدرت بستن چشم ها و… اتفاق افتد.
– با تزریق بوتاکس در اطراف دهان ممکن است عوارضی مانند: افتادگی دو گوشه دهان، اشکال در غذا خوردن، لبخند نامتقارن، دشواری در لبخند زدن و… اتفاق بیفتد.
– عوارض بوتاکس در ناحیه ی گردن: اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان است.باید به این نکته توجه کرد که تمامی عوارض تزریق بوتاکس موقتی است و بعد از 2 تا 3 ماه بهبود می یابد.

بوتاکس پیشانی

درمان بیماری با تزریق بوتاکس

بسیاری از افراد تزریق بوتاکس صورت را برای کاهش چین و چروک و خطوط ریز صورت خود استفاده می‌کنند.پزشک متخصص با تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های عضلانی همچون تنبلی چشم، کشیدگی چشم، میگرن، اسپاسم گردن، مثانه بیش فعال و فلج مغزی، بهبود بی اختیاری ادرار، کاهش عوارض عفونت های دستگاه ادراری و… به کار می رود.

کاهش تعریق زیر بغل

یکی از موارد کاربرد بوتاکس، تزریق به زیر بغل است به این صورت که تزریق به نواحی چون زیر بغل، کف دست و پا، باعث از بین بردن تعریق زیاد در این نواحی می شود.بسیاری از افراد تعریق بسیار بالایی دارند و به همین دلیل نمی توانند برخی کار ها اعم از نوشتن را به خوبی انجام دهند. این نوع افراد در برخی مواقع به قدری عرق می کنند که از دست، پا و یا زیر بغل آنها آب چکه می کند.
این تعریق زیاد کاملا ژنتیکی بوده و به عوامل محیطی و آب و هوا بستگی زیادی ندارد، گرچه در بعضی از مواقع، عوامل محیطی هم روی این تعریق تاثیر دارند و موجب شدن آن می شوند.
با تزریق بوتاکس در این نواحی بدن، عصب هایی که به صورت طبیعی کارشان را انجام نمی دهند، از کار افتاده و دیگر تعرقی مشاهده نخواهد شد.

 درمان میگرن

یکی از موارد درمانی مهم تزریق بوتاکس، استفاده از آن برای مبتلایان به میگرن حاد است.در حال حاضر داروهایی که برای میگرن تجویز می‌شود، همان داروهای ضد افسردگی و تشنج است.اما باید خدمت شما بگویم که با 31 طرح تزریق به نقاط مختلف صورت و گردن می‌توان اثرات و عوارض میگرن حاد را به صورت کلی از بین برد.

درمان عرق دست با بوتاکس

مشکل تعریق بیش از حد کف دست وپا حاد تر از آن است که ظاهرا به نظر می رسد، حتی باعث ایجاد محدودیت های شغلی واجتماعی بسیاری برای مبتلایان می شود. این عارضه چندین روش درمان دارد که بهترین آن ها بوتاکس است. روش اول تجویز داروهای موضعی چون محلول کلراید آلومینیوم یا داروهای خوراکی چون آنتی کولینرژیک ها و بتابلوکرها یا بنزودیازپین ها می باشد اما متاسفانه بسیاری از بیماران به داروها پاسخ قابل قبولی نمی دهند و یا قادربه تحمل عوارض آن ها نیستند.

دیگر روش درمان این عارضه جراحی های پیچیده و پر هزینه ی حذف غدد عرق است که دارای عوارض زیادی می باشد و اصلا توصیه نمی شود. بهترین روش درمان عرق کف دست بوتاکس است که هزینه و عوارض کمتری داشته و بسیار سریع تر نتیجه می دهد. با توجه به شدت تعریق، پزشک تعداد جلسات لازم برای درمان را تشخیص می دهد.

بوتاکس مردان

بدیهی است که نگاه شما، اولین نشانه از چگونگی شخصیت شما نزد دیگران است. لبخندها، تبسم‌ها و اخم‌های صورت شما، شخصیتتان را تشکیل می‌دهد. امروزه افراد در تلاشند با از بین بردن خطوط عمیق چهره، رفع چین و چروک و درمان اختلالات عضلانی، ظاهر جوان‌ و زیباتری داشته باشند. با وجود محصولات مختلف زیبایی و بهداشتی، بوتاکس صورت مردان یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی بدون جراحی می باشد که مردان از آن برای تقویت کاریزمای مردانه استفاده می‌کنند. بوتاکس مردان در واقع تزریق مقدار مناسبی از دارو به نواحی دلخواه در صورت است.

بوتاکس مردان با زنان بسیار متفاوت است. بوتاکس برای مردان به صورت ظریف تری انجام می شود تا طبیعی بودن صورت آنان حفظ شود. همچنین مردان مانند زنان در نواحی چشم چین و چروک عمیقی ندارند و در این نواحی بوتاکس انجام نمی دهند، بلکه بیشتر پیشانی مورد توجه می‌باشد و اکثرا ناحیه ی پیشانی خود را تقویت می کنند.

 

بوتاکس مردان

بوتاکس دیسپورت

بوتاکس دیسپورت انگلیسی نام تجاری برندی است که این محصول را از یک سم رقیق شده به نام بوتولینیوم استخراج می شود. شرکتهای مختلفی در دنیا در زمینه تولید بوتاکس فعالیت می کنند که دیسپورت یکی از مشهورترین آن ها می باشد.
بوتاکس دیسپورت ساخت کشور انگلیس است. بوتاکس دیسپورت از نظر کیفیت جزو بهترین برندهای جهانی است و تاییدیه های معتبر جهانی را نیز داراست. همچنین در ایران هم طرفداران زیادی دارد و حتی دارای تاییدیه از وزارت بهداشت ایران می باشد.

تفاوت بوتاکس دیسپورت و مسپورت

در اولین نکته باید گفت که ساختار پوست و صورت هر فرد ممکن به این دو برند واکنش متفاوتی نشان دهد و بافت صورت افراد با یکدیگر متفاوت است و واکنش های متفاوتی به یک برند نشان می دهند.
دیسپورت یک ماده پروتئینی است و از ترکیباتی مثل سم بوتولینوم تشکیل می شود. در اثر تزریق منجر به شل شدن پوست شده و در بسیاری از موارد خطوط چهره و چین و چروک را به طور موقت محو می کند. توجه کنید که تفاوت اصلی بوتاکس مسپورت و دیسپورت قابلیت پخش متفاوت در نواحی تزریق شده توسط پزشک می باشد و هردو برند دارای مواد تقریبا یکسانی هستند.
همانطور که گفته شد هر دو محصول از سم بوتولینوم ساخته شده ‌اند، این ماده بلافاصله پس از تزریق در یک ناحیه به سرعت انتشار پیدا می کند. نکته ی مهم قابل توج این است که که بوتاکس مسپورت سرعت کمتری در پخش شدن در یک ناحیه را دارد.
همچنین از دیگر تفاوت های بوتاکس مسپورت و دیسپورت می توان به این موضوع نیز اشاره کرد که بوتاکس دیسپورت نیاز به میزان کمتری در تزریق برای گرفتن نتیجه ای رضایت بخش را دارند و بیماران می ‌توانند از بوتاکس دیسپورت برای درمان در طولانی مدت نیز استفاده کنند .

 

آیا بوتاکس از ایجاد مجدد چین و چروک جلوگیری می کند؟

هم بله و هم خیر. بوتاکس در واقع یک درمان موقتی است که به تشخیص پزشک در زمان های مشخص شده ای انجام می شود. اکثر افراد برای کم کردن چین و چروک‌های موجود در صورت تزریق بوتاکس را انجام می دهند، کار بوتاکس جلوگیری موقت از انقباض عضلات کوچک صورت می‌باشد. این انقباضات مکرر عضلانی در هنگام لبخند زدن، اخم کردن، خندیدن و ابراز سایر حالاتی است که در ایجاد چین و چروک نقش دارند.

محدود کردن آن انقباضات یکی از راه‌های تأخیر در ایجاد چین و چروک است. برخی از افراد برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک بوتاکس تزریق می کنند. اما برای جلوگیری از ایجاد مجدد چین و چروک باید گفت پس از چند جلسه تزریق بوتاکس، چین و چروک صورت به طور چشمگیری رفع می شود و در ایجاد مجدد، روند بسیار کند تری را خواهد داشت.

 

هزینه ی تزریق بوتاکس چقدر است؟

هزینه ی تزریق بوتاکس زیبایی با توجه به ناحیه ای که صورت می گیرد، تعیین خواهد شد. در هر کدام از این قسمت ها، هزینه تزریق بوتاکس متفاوت است.
این هزینه ها در درجه اول به حجم مصرفی بوتاکس بستگی خواهد داشت. به طور کلی به هر اندازه که این حجم بیشتر باشد، هزینه لازم برای این تزریق نیز بیشتر خواهد بود.

برند های معتبر بوتاکس

بوتاکس انواع متفاوتی دارند و در هر کشور با توجه به نیاز و وجود شرکت­ های دارویی متفاوت و ژنتیک مردم آن کشور، نوع خاصی از بوتاکس شناخته می­ شود و مورد استفاده قرار می ­گیرد. شناخته ترین نام تجاری در این حوزه در دنیا BOTOX است که توسط شرکت Allergan ساخته شده است و به این دلیل که اولین بار در بازار چنین محصولی عرضه می شد، در حال حاضر به صورت کلی این اسم مترادف با سم بوتولینوم است.

برند های معتبر دیگری هم وجود دارند که عبارتند از: AZZALURE ، BOCOUTURE XEOMIN و DYSPORT.

از نظر کارایی بین هیچ یک از این برندها چندان تفاوتی وجود ندارد و همه آنها به یک اندازه کاربرد دارند. به این دلیل که توسط بهترین شرکت ­های دارویی دنیا تولید می­ شوند.

پزشک خود را با دقت انتخاب کنید

تزریق بوتاکس کار بسیار ظریفی می باشد و دقت بالایی را می طلبد. برای انتخاب پزشک خود توصیه می شود تحقیق کرده و پزشک با تجربه و مورد اعتمادی را انتخاب کنید زیرا تزریق اشتباه بوتاکس ممکن باعث صدمات بسیاری شود که فهرست مختصری از آن به شرح زیر می باشد.
سرگیجه، دوبینی چشم، اختلال در دید، ورم پلک، خطای دید، التهاب قرنیه، افت پلک، ناتوانی در بستن چشم، خشکی موقت چشم و غدد اشکی و یا برعکس ریزش اشک از عوارض اشتباه در تزریق بوتاکس اطراف چشم و اطراف ابروها
فلج شدن دستگاه عصبی و اختلال در قلب و تنفس در مواردی از قبیل اشتباه در تزریق بوتاکس در گردن
هماتوم یا تراوش و تجمع خون در موضع مورد تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس در کلینیک دکتر کسایی

همانطور که گفته شد مراجعه به پزشک حاذق و با تجربه کلید دست یافتن به تجربه ی بوتاکسی موفق و سالم است. با مراجعه به کلینیک دکتر کسایی از یک بوتاکس کاملا حرفه ای و مطابق با استاندارد های بین المللی در شرایط کاملا بهداشتی و بدون تجربه ی عوارض و یا درد شدید، در نواحی دلخواه خود بهره مند شوید.

 

بهترین جراح پیکرتراشی در تهران | بهترین جراح لیپوماتیک در تهران

دکتر احمدرضا کسایی

جراح و متخصص لیپوماتیک و پیکرتراشی در تهران

بیش از 22 سال سابقه جراحی

تماس : ۰۹۹۱۲۵۰۲۹۸۸

مشاوره رایگان (واتساپ) تماس بگیرید اینستاگرام

 

سوالات متداول:
آیا می توان از تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک گردن استفاده کرد؟
بله می توان از بوتاکس برای رفع چین و چروک گردن استفاده کرد.البته تزریق بوتاکس در ناحیه پیشانی و کناره های چشم، بیشترین کاربرد و بازده را دارد و همچنین از عوارض کمتری برخوردار است. اما می توان از بوتاکس برای رفع چین و چروک گردن هم استفاده کرد.این کار ممکن است عوارضی برای شما داشته باشد، ولی چنانچه به وسیله یک پزشک متخصص انجام شود، عوارض آن به حداقل خواهند رسید.

بعد از گذشت چه مدتی تاثیرات بوتاکس کاملا ظاهر می شود؟
این مورد به نوع پوست فرد، ناحیه ی تزریق شده، مقدار مورد استفاده از بوتاکس و… بستگی دارد. اما به طور معمول بعد از حدود 3 الی 7 روز، تاثیرات بوتاکس نمایان می شود و مدن ماندگاری بوتاکس 2 الی 6 ماه است.

آیا بعد از قطع تزریق بوتاکس چین و چروک پوست افزایش پیدا می کند؟
خیر. وقتی که تزریق بوتاکس قطع شد، عضلات به صورت طبیعی و تدریجی شل خواهند شد که این امر باعث نمی شود که تعداد چین و چروک ها از قبل بیشتر شود.

آیا سن و جنسیت در اثر گذاری بوتاکس تاثیر دارد؟
خیر. سن و جنس بر اثر گذاری بوتاکس تاثیری نخواهند داشت و زنان و مردان می توانند از این بوتاکس استفاده کنند. تنها نکته ای که باید اشاره شود این است که استفاده از این بوتاکس، محدودیت سنی دارد و افراد زیر 18 سال نمی توانند از آن استفاده کنند.

آیا تزریق بوتاکس ایمن است؟

بله. تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص و استفاده از برند مرغوب و استاندارد کاملا ایمن است. برخی افراد واکنش متفاوتی نسبت به بوتاکس نشان می دهند. برای برخی ممکن است عوارض بوتاکس کمی بیش از حد خود را نشان دهد و در برخی دیگر هیچ تاثیری نداشته باشد. ماده ی دارویی مورد استفاده در بوتاکس به دلیل دوز کمی که در فرایند بوتاکس استفاده می شود بی خطر است.

آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث افزایش ماندگاری اثرات می شود؟
بله، از لحاظ علمی این اتفاق ممکن است. بوتاکس باعث فلج موقتی عضلات می شود، بنابراین عضلاتی که به آن ها بوتاکس تزریق کرده اید 4 الی 6 ماه مورد استفاده قرار نمی گیرند. اگر عضله ای در بدن چنین مدتی بیکار بماند رفته رفته تحلیل می رود و کوچک می شود. حتی به این علت، فواصل زمانی تمدید تزریق افزایش می یابد.

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی بستگی دارد؟
معمولا ماندگاری بوتاکس ۳ الی ۴ ماه است. الته عواملی نیز در ماندگاری بوتاکس تاثیر گذارند. مثلا اینکه حالات چهره چقدر قوی و فعال باشد. اگر حالات پر تحرک و قوی در صورت‌ ایجاد شود، احتمال ایجاد خطوط عمیق تر و چین و چروک در صورت بیشتر خواهد بود و می تواند باعث از بین رفتن سریع تر اثر بوتاکس باشد. دیگر اینکه، مقدار بوتاکس تزریق شده نیز مهم است زیرا در طول عمر بوتاکس تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال، اگر مقدار بوتاکس تزریق شده نسبتا کم باشد، حدودا بیشتر از۴ ماه ماندگار نخواهد بود.

هر چند وقت یک بار می توان بوتاکس کرد؟
فواصل زمانی تمدید بوتاکس به تشخیص پزشک، مقدار بوتاکس تزریق شده، برند بوتاکس و نواحی مورد نظر بستگی دارد. پزشک شما با بررسی این موارد زمان مناسب تمدید را برای شما تعیین خواهد کرد. معمولا تمدید بوتاکس بین 4 الی 6 ماه انجام می شود اما این زمان با توجه به عوامل ذک شده می تواند کمتر یا بیشتر باشد.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

هنگام تزریق بوتاکس، راه انتقال‌ دهنده‌های عصبی مسدود می‌شود و در نتیجه حرکت ماهیچه‌ها متوقف می‌شود. ماندگاری بوتاکس 4 الی 6 ماه است.به این معنا است که اگر دوست دارید در تمام طول سال پوستی بدون چین‌ و چروک داشته باشید، باید چندین بار در سال این تزریق را انجام دهید.

زمان تاثیر کردن بوتاکس چقدر است؟

بعد از تزریق بوتاکس، بعد از 3 الی 10 روز، تاثیرات آن آغاز می شوند. این مدت با توجه به نوع دارو، نوع پوست فرد و حتی تجربه پزشک بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *