تعریف چاقی و درمان آن

تعریف چاقی و درمان آن

پوریا پویا هستم به برنامه سلامت ما خوش آمدید اینجا شبکه ۲ سیماست امروز بحث ما در مورد چاقی و انواع جراحی های چاقی خواهد بود با حضور یکی از پزشکان مجرب و حاذق دکتر محمد رضا کسایی جراح و متخصص جراحی عمومی . آقای دکتر یک توضیح خیلی کلی در مورد چاقی و اضافه وزن بدهید زیرا در برنامه های قبل زیاد در موردش صحبت کردیم و بهتر است برویم سراغ اعمال جراحی و انواع و اقسام آن و روش هایی که در واقع متفاوت است از هم و وجه تمایزش در واقع بحث را ببرید به این سمت.

دکتر: ماجرای چاقی را تعریف کردیم اگر شاخص توده بدنی بیمار بالاتر از ۴۰ باشد که چاقی مفرط است اگر ۳۵ تا ۴۰ باشد باز هم پاقی محسوب می شود و اگر بین ۳۰ تا ۳۵ هم باشد جزو چاقی محسوب میشود. و ما همانطور که قبلا گفتیم علاج پذیر است به مقدار زیادی خصوصاً اگر برای کسایی که بیماری خاصی دارند همراه با چاقی یعنی فشار خون یا قند خون دارند و چاقی هم دارند این افراد باید بدانند ۷۰ تا ۸۰ درهصد کاملا درمان می شوند و به نظر من به این افراد و همچنین کسانی که بی ام ای ۳۵ دارند می توان گفت برای عمل جراحی مراجعه کنند. اگر این افراد عمل جراحی انجام دهند اوضاع و احوالشان خیلی بهتر می شود. در کشورهای خیلی پیشرفته تر توصیه به عمل جراحی چاقی از بی ام ای ۳۰ می کنند و بعضی کشورها بی شاخص بی ام ای ۳۵ توصیه می کنند برای عمل جراحی. خیلی از افراد در مورد عوارض چاقی سوال می پرسند و به این عزیزان باید گفت جراحی مسلما عوارضی خواهد داشت ولی شما باید بدانید که پاقی کاملا خظرناک است  اما علاج پذیر می باشد و بهتر است بروید دنبالش و درمانش کنید. برای در مان چاقی غیراز ورزش و رژیم غذایی در صورتی که موثر واقع نشود باید بروید دنبال عمل جراحی  که عمل جراحی به دو صورت است یا عدم جذب که ما سوء جذب می دهیم به بیمار توسط بای پس یا عدم حجم هست که یا معده را کوچک می کنیم توسط اسلیو. اسلیو مدت طولانی نیست که وارد اعمال جراحی شده و جدیدتر می باشد و خیلی زود از سال ۲۰۰۳ جای بای پس را گرفته اما شما باید بدانید پزشک چه چیزی را به شما توصیه می کند اگر شما همراه چاقی فشار خون دارید به شما توصیه می کنیم بای پس کنید یعنی هم حجم باشد و هم سوء جذب . اگر این دو تا با هم همزمان باشند امکان بازگشت آن خیلی کمتر است ولی در هر حال هر دو برگشت پذیر هستند به مقدار زیادی. اما اسلیو برگشتش یسشتر است ولی بیمار خیلی بهتر تحملش می کند .

مجری: عمل جراحی اسلیو چگونه است؟

دکتر: ما ۸۰ درصد معده را بر می داریم و معده به صورت موزی شکل در می ­آید تا یک ماهی این افراد که این جراحی را انجام می دهند اذیت می شوند برای غذا خوردن ولی بعد آن می توانند درمان کند. ولی درباره بای پس ما هم معده را کوچک می کنیم و هم سوء جذب می دهیم به بیمار و آن طولانی تر است. پزشک تخشیص می دهد کدام یک را برای شما انجام دهد.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

Call Now Button